Yamaha CXS18XLF 1000W 18" Passive Subwoofer (Black)
Not shipping to UNITED STATES OF AMERICA Not refundable/exchangeable
 Please select your add-on:
Adam Hall Stands - SPS 023 SET Speaker stand (pair) with carry bag
What?! Seen it cheaper somewhere?
Please tell us so we can try to match it!
Key Features:
  • For Live Stage, Theatre, DJ Setups
  • Designed for Low-Frequency Extension
  • Woofer: 18" with 4" Voice Coil
  • Max SPL: 133 dB
  • Frequency Range: 32 to 150 Hz (-10 dB)
  • Power Amplifier: 1000W
  • 3 x speakON (2 x Parallel, 1 x Out)
  • Cardioid Configurable with Optional DSP
Show moreShow less
  • Superior Power-Handling. Professional Performance.
    The CZR Series is a range of passive loudspeakers offering high power handling and outstanding sonic performance in a portable, lightweight, yet rugged design. The CZR is ideal for a range of live performance and installed sound environments— from live bands at outdoor festivals to DJ’s in clubs—these loudspeakers deliver crystal clear, high-quality sound with impressive bass performance. For even more bottom end to round out your sound, adding CXS XLF Series passive subwoofers can extend your system’s low frequency performance dramatically down to a startling 29Hz for throbbing low frequency reproduction capability that’s sure to impress.
    • 18” subwoofer with 4” Voice Coil
    • High power 1000W (PGM) input
    • Cardioid mode capable with processors or DSP onboard power amps
    • Lightweight yet very durable plywood cabinet with premium grade Polyurea coating
    • SpeakON NL4MP x 3 (Parallel x2, Output x1)
    • Dual-pole socket
    • Optional speaker cover (SPCVR-DXS18X) and wheel kit (SPW-1)
    In the Box:
  • PA Speaker
    Configuration Passive Subwoofer
    Enclosure Type Bass-Reflex Subwoofer
    Total Power Capacity
    500 W RMS
    1000 W Program
    2000 W Peak
    System Impedance 8 Ohms (Nominal)
    Drivers
    LF Driver 1 x 18" / 457.2 mm Woofer
    LF Voice Coil 4" / 101.6 mm
    Magnet Ferrite
    Performance
    Frequency Range 32 Hz to 150 Hz -10 dB
    Maximum SPL 133 dB (Peak)
    Speaker Sensitivity 100 dB
    Connectivity
    Audio I/O 2 x speakON NL4 Input/Thru
    1 x speakON NL4 Output
    Physical
    Mounting 1 x 1.4" / 35 mm Pole Socket (Top)
    1 x M20 Pole Socket (Top)
    Handles 1 x Each Side
    Construction Material Plywood
    Dimensions 21.7 x 25.9 x 28.3" / 550 x 657 x 720 mm